2 grudnia 2020 roku – „DEBATA” – „ALKOHOL ETYLOWY”
W ramach Szkolnego Programu Profilaktyki, nasza szkoła gościła – on-line – specjalistę z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – panią Katarzynę Świerzewską z Krakowa – która przeprowadziła dla uczniów naszej szkoły – z klas 7 – warsztaty profilaktyczne – „DEBATA” „ALKOHOL ETYLOWY”. Był to program profilaktyczny z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Udział uczniów klas 7 odbywał się poprzez platformę Google Meet – „Debata” odbyła się zdalnie. Adresatami „Debaty” byli uczniowie klas 7 będący przed inicjacją alkoholową, Celem „Debaty” było zapobieganie przedwczesnemu sięganiu po alkohol, a także promowanie zdrowego stylu życia i postawy życia w trzeźwości.
Zadaniem „Debaty” było eliminacja/minimalizowanie/redukowanie – czynników ryzyka – związanych z sięganiem przez młodych ludzi po alkohol a także inne środki psychoaktywne.
„DEBATA” „ALKOHOL ETYLOWY” dostarczyła młodzieży wielu informacji związanych z działaniem alkoholu, uświadomiła im także, jak wiele zagrożeń niesie za sobą sięganie po alkohol i inne środki psychoaktywne. Uczniowie biorący udział w „Debacie” aktywnie brali udział w zajęciach.
Młodzież biorąca udział w debacie:
- dowiedziała się o wykorzystaniu alkoholu: w przemyśle chemicznym, medycynie i w artykułach spożywczych,
- dowiedziała się o kształtowaniu właściwych przekonań odnoszących się do picia alkoholu,
- sporządzała bilans korzyści i strat związany ze spożywaniem alkoholu przez osoby dorosłe,
- poznała wpływ alkoholu na emocje,
- rozróżniała, gdzie jest więcej alkoholu,
- dowiedziała się o tym, że umiejętności nabyte pod wpływem substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, dopalaczy, marihuany – nie przenoszą się na trzeźwe życie.
- dowiedziała się o polskim prawie – Ustawie z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
- dowiedziała się o sposobach korzystania z alkoholu,
- dowiedziała się co to znaczy pic z umiarem,
- dowiedziała się, że alkohol etylowy jest trucizną,
- dowiedziała się jak asertywnie mówić NIE, gdy ktoś namawia to picia alkoholu,
- dowiedziała się, że należy żyć z pasją oraz zgodnie z pięcioma regułami zdrowia psychicznego.
Dzięki udziale w „Debacie” „Alkohol Etylowy” uczniowie klas 7: zwiększyli swoją wiedzę na temat szkodliwego działania alkoholu, uświadomili sobie, że sięganie po alkohol przynosi więcej strat niż zysków, dowiedzieli się jak w sposób atrakcyjny i aktywny spędzać czas, dowiedzieli się jak i gdzie szukać pomocy. Udział w „Debacie” „Alkohol etylowy” promował postawy trzeźwości wśród młodych ludzi.
Pedagog Szkolny