Szkoła Pamięta

Szkoła pamięta 2021

I. Działania zrealizowane – wrzesień – październik 2021

Klasy 1 – 3

1. Nauka hymnu państwowego przez uczniów klasy I.
2. Tradycje ludowe: – Skanseny i ich znaczenie – wycieczka do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie – zwiedzanie i zajęcia warsztatowe „ Nie święci garnki lepią” .
3. Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia Pierwszoklasistów.
4. Projekt edukacyjny „ Las – klimatyczne miejsce” – warsztaty terenowe – Park im. J. Kuronia w Kazimierzu Górniczym – Kościół p.w. NMP Częstochowskiej, oglądanie budynku – lokalnego miejsca pamięci narodowej – tablica upamiętniająca generała Zygmunta Waltera ps. „Janke” dowódcę Okręgu Śląskiego AK, pułkownika Jana Cieślaka ps. ”Maciej”, dowódcę I Pułku Strzelców Podhalańskich AK.

Klasy 4 – 8

1. Udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego i promującej historię Polski XX wieku:
a) projekcja filmów: „Powstanie warszawskie oczami dzieci”, „Powstanie Warszawskie – Zapomniani Bohaterowie”;
b) czytanie i omawianie wierszy;
c) zapoznanie z symbolami Polski Walczącej i lilijką Szarych Szeregów;
d) oglądanie zdjęć powstańczej Warszawy i poznawanie losów Powstańców;
e) słuchanie piosenek, „Mały roznosiciel nadziei” i audiobooka „Zaklęcie na W”;
f) wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego;
g) przygotowanie kartek z życzeniami dla Powstańców.

2. Lekcja dla uczniów klasy czwartej – Co każdy Polak powinien wiedzieć o symbolach narodowych?
3. Dzień Sybiraka – 17 września – spotkanie z Syberią i historią skazaną na zapomnienie. Projekcja filmu dokumentalnego „Skazani na Sybir” dla uczniów klas ósmych.
4. Udział w IV edycji ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu” w 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
5. Opracowanie prezentacji multimedialnej z okazji Święta Niepodległości.
6. Odwiedzenie grobów powstańców styczniowych, więźniów KL Auschwitz, osób ważnych dla historii lokalnej i historii narodowej.
7. Przygotowanie prac do IV edycji konkursu „Trudne drogi do niepodległości – Sosnowiec w latach 1918 – 1939 – ludzie, miejsca, wydarzenia” pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Śląski.
8. Udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!” upamiętniającym 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego – w trakcie realizacji:
a) udział uczniów klas 8 w projekcji filmu „Mistrz”;
b) pokaz filmu „Nie zabierajcie mi mamy”;
c) udział w wykładzie uczniów klas 8 „Zdarzenia, które obudziły ducha wolności“;
d) wystawa plakatów dotyczących 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowanych przez uczniów klas 7-8;
e) prezentacja w szkole wystawy mobilnej przygotowanej przez IPN – wystawę obejrzeli uczniowie i rodzice;
f) zorganizowanie konkursu międzyszkolnego na projekt znaczka pocztowego upamiętniającego 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce;
g) przygotowanie prac literackich „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich“

II. Działania planowane

Klasy 1 – 3

1. Narodowe Święto Niepodległości – poszukujemy świadków historii.
Święto Niepodległości – obrazy z przeszłości Polski – wykonanie gazetki okolicznościowej, przygotowanie kokardy narodowej, wykonanie symboli narodowych ( kolorowanie, wyklejanie), prezentacja multimedialna „ Młody patriota”, słuchanie piosenek patriotycznych, szkolny ,,Quiz wiedzy o Polsce”, zapalenie znicza pod tablicą upamiętniająca, że w latach 1919-1921, w gmachu mieściła się siedziba miejscowych władz powstańczych – Sosnowiec ul. 1 Maja, Pałac Schoena, gmach Sądu.
2. Polskie zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia.
3. Zwyczaje i tradycje wielkanocne w naszych rodzinach.
4. Polak Mały – Majowe Święta. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Budujemy flagę państwową – bicie rekordu.
5. Wycieczki:
– klasa II i III – Kopalnia Soli w Wieliczce.
– klasa I – wiosenny rajd – Trójkąt Trzech Cesarzy w Niwce.

Klasy 4 – 8

1. Wykonanie plakatów z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem – uczniowie klas 4-8.
2. Projekcja filmu z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.
3. Warsztaty dotyczące polskich tradycji bożonarodzeniowych i wielkanocnych dla uczniów klas 4-5.
4. Organizowanie akademii z okazji świąt państwowych – 11 listopada, Majowe Święta.
5. Przygotowanie prezentacji o Żołnierzach Niezłomnych – uczniowie klas 8.
6. Zorganizowanie wycieczki do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Fotorelacja z działań:

Szkoła pamięta – odwiedzamy groby zasłużonych Polaków.

Otrzymany dyplom:

szkoła pamięta

Więcej o projekcie -Szkoła Pamięta pod linkiem:

Podsumowanie tegorocznej (rok szkolny 2021/2022) edycji projektu:

Prawie 11 tys. szkół wzięło udział w akcji #SzkołaPamięta – dziękujemy! – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)