mgr Agnieszka Mirek
Warto przeczytać!
Wszystkim dzieciom małym i dużym oraz dorosłym polecam serię książek Rafała Kosika. Bohaterami tych książek są dzieci, ich rodzice, zwierzęta domowe, sąsiedzi, koledzy ze szkoły i wszelkie problemy z jakimi muszą się borykać.
Nastolatkom polecam książki, których bohaterami są Felix, Net i Nika, a młodszym książki o Amelii i Kubie oraz ich rodzinach, mieszkańcach Zamku.
DUŻUR BIBLIOTEKI
Poniedziałek 6.30-9.45
Wtorek 6.30-9.45
Środa 7.30-9.45
Czwartek 7.30-9.45
Wakacje z lekturą
Propozycja na deszczowe dni dla chętnych uczniów:
- Klas III-V
Sięgnijcie po książkę Ewy Szelburg-Zarembiny pt. „ Najmilsi”.
Bohaterką tej książki jest prawdopodobnie sama autorka, a „najmilsi” to zwierzęta, które czas jakiś gościły w jej rodzinnym domu. Były to psy, kogut, sowa, zając i inne zwierzęta.
Jeżeli chcecie poznać ich losy i charaktery przeczytajcie tę książkę.
Po wakacjach możecie uczestniczyć
w konkursie czytelniczym o tych bohaterach.
- Klas III-VIII
Każdy z Was może przeczytać książkę, która stanie się Waszą ulubioną lekturą. Napiszcie o niej i zachęćcie innych do jej przeczytania.
Swoje wypowiedzi do 30 zdań dostarczcie po wakacjach do biblioteki szkolnej.
Rok Marii Konopnickiej
Rok 2022 jest w naszym kraju Rokiem Marii Konopnickiej, ustanowił go Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto zatem przypomnieć tym, którzy o niej i jej utworach niewiele słyszeli, że poetka ta tworzyła w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.
Wśród jej utworów większość adresowana była do dzieci. Dzieci również są bohaterami tychże wierszy. Na pewno większość uczniów zna „Stefka Burczymuchę” czy „ Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.
Warto jednak sięgnąć do takich tomików jak: „A czy wiesz, dziecino miła” , „Co słonko widziało” czy „Jadą, jadą dzieci drogą” i wiele innych.
Pierwsza z tych książek pokazuje ważne wydarzenia w jakich uczestniczyli Polacy, czyli Konstytucję 3 Maja, rozbiory Polski i inne ważne wydarzenia jak powstania.
Z kolei w tomikach pt. „Co słonko widziało” oraz „Jadą, jadą dzieci drogą” znajdziemy różnorodne wiersze, z których poznamy świat przyrody i świat dziecięcy. Właściwie niewiele różni się on od naszego świata.
Sięgnijcie zatem do utworów poetki, która zasłużyła sobie na tyle, że społeczeństwo polskie uhonorowało ją dworkiem w Żarnowcu.
Spotkanie z dziecięcymi bohaterami książek Krystyny Drzewieckiej.
Przedszkolaki w bibliotece szkolnej
Książki warte przeczytania!
Zbliżające się ferie to doskonały czas na zimowe wieczory z lekturą własną. Uczniów klas IV, V zachęcam do kontaktu z książką Krystyny Drzewieckiej pt. „Banda z Uroczyska”. Tam mają domki wypoczynkowe zaprzyjaźnieni rodzice piątki warszawskich dzieci. Wakacyjny pobyt w Uroczysku to okres różnorodnych przygód. Warto je poznać.
Szczygielski Marcin- „Arka czasu” – recenzja
Każdy kto przeczyta tę książkę sięgnie zarówno do wydarzeń historycznych jak i czasu teraźniejszego. Wydarzenia historyczne dotyczą II wojny światowej i okupowanej przez Niemców Warszawy.
Bohater książki ma osiem lat i przyszło mu żyć w Dzielnicy, czyli w getcie dla Żydów. Niezbyt dobrze rozumie dlaczego tak się dzieje, bo do tej pory każdy mieszkał gdzie chciał i wyznawał jaką chciał religię. Teraz widzi mury otaczające Dzielnicę i ciągle czuje głód. Opiekuje się nim dziadek, bo rodzice wyjechali do Afryki i nie zdążyli po nich przyjechać przed wybuchem wojny. Rafał uwielbia czytać książki. Wypożycza je z biblioteki. W czasie jednej z wizyt w bibliotece otrzymuje książkę Wellsa pt. „Wehikuł czasu”. Książka ta sprawia, że czas teraźniejszy miesza mu się z czasem przyszłym.
Lektura tej książki uświadomi czytelnikom jak wyglądała okupacja, życie w getcie oraz jak mogła wyglądać ucieczka z getta.
Książki warte przeczytania!
Marcin Szczygielski-„Czarownica piętro niżej”
Nic w życiu Majki, mieszkanki warszawskiego bloku, nie zapowiada atrakcji wakacyjnych. Po pierwsze nieustannie pada deszcz. Mama całe dnie spędza w szpitalu przy nowonarodzonej córce, tata pracuje przy laptopie. Decyzja o wyjeździe Mai na wakacje do babci to dla dziewczynki szok. Uważa, że rodzice chcą się jej pozbyć. Przecież może w domu oglądać seriale i jeść pizzę. Jednak żadne protesty nie pomagają. Tata odwozi dziewczynkę. Jej zdaniem czeka ją nuda i tęsknota. Czy tak będzie?
Przeczytajcie, by z Mają przeżywać niezwykłe przygody.
„Magiczne święta Małgosi” to zbiór opowiadań, których autorami są Magda Maciak i Artur Maciak.
Warto ją przeczytać właśnie teraz, gdy my i nasze domy przygotowywane są do świąt Bożego Narodzenia.
Bohaterka tych opowiadań również przeżywa ten okres w różnorodny sposób. Najpierw czuje, że rodzice o niej zapomnieli, później stara się być dobra dla wszystkich. Czy jej się to udaje?
Czy święta Bożego Narodzenia będą dla Małgosi naprawdę magiczne?
Co ciekawego dzieje się w szkole?:
Pasowanie na czytelnika
Zajęcia czytelnicze
Warsztaty czytelnicze wydawnictwa Zakamarki