mgr Agnieszka Mirek

a.mirek@sp18sosnowiec.pl

Warto przeczytać!

Wszystkim dzieciom małym i dużym oraz dorosłym polecam serię książek Rafała Kosika. Bohaterami tych książek są dzieci, ich rodzice, zwierzęta domowe, sąsiedzi, koledzy ze szkoły i wszelkie problemy z jakimi muszą się borykać.

Nastolatkom polecam książki, których bohaterami są Felix, Net i Nika, a młodszym książki o Amelii i Kubie oraz ich rodzinach, mieszkańcach Zamku.

DUŻUR BIBLIOTEKI

Poniedziałek      6.30-9.45

Wtorek              6.30-9.45

Środa                7.30-9.45

Czwartek          7.30-9.45

Wakacje z lekturą

Propozycja na deszczowe dni dla chętnych uczniów:

• Klas III-V

Sięgnijcie po książkę Ewy Szelburg-Zarembiny pt. „ Najmilsi”.

Bohaterką  tej książki jest prawdopodobnie sama autorka, a „najmilsi” to zwierzęta, które  czas jakiś gościły  w jej rodzinnym domu. Były to psy, kogut, sowa, zając i  inne zwierzęta.

Jeżeli chcecie poznać ich losy i charaktery przeczytajcie tę książkę.

Po wakacjach możecie uczestniczyć

w konkursie czytelniczym o tych bohaterach.

• Klas III-VIII

Każdy z Was może przeczytać książkę, która stanie się  Waszą ulubioną lekturą. Napiszcie o niej i zachęćcie innych do jej przeczytania.

Swoje wypowiedzi do 30 zdań dostarczcie po wakacjach do biblioteki szkolnej.

Rok Marii Konopnickiej

Rok 2022 jest w naszym kraju Rokiem Marii Konopnickiej, ustanowił go Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto zatem przypomnieć tym, którzy o niej i jej utworach niewiele słyszeli, że poetka ta tworzyła  w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.

Wśród jej utworów większość adresowana  była do dzieci. Dzieci również  są bohaterami tychże wierszy. Na pewno większość uczniów zna „Stefka Burczymuchę” czy „ Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

Warto jednak sięgnąć do takich  tomików jak: „A czy wiesz, dziecino miła” , „Co słonko widziało” czy „Jadą, jadą dzieci drogą” i wiele innych.

Pierwsza z tych książek pokazuje ważne  wydarzenia w jakich uczestniczyli Polacy, czyli Konstytucję 3 Maja, rozbiory Polski i inne ważne wydarzenia jak powstania.

Z kolei w tomikach pt. „Co słonko widziało” oraz „Jadą, jadą dzieci drogą” znajdziemy różnorodne wiersze, z których poznamy świat przyrody i świat dziecięcy. Właściwie  niewiele różni się on od naszego świata.

Sięgnijcie  zatem do utworów poetki, która zasłużyła sobie na tyle, że społeczeństwo polskie uhonorowało ją dworkiem w Żarnowcu.

Spotkanie z dziecięcymi bohaterami książek Krystyny Drzewieckiej.

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Książki warte przeczytania!

Zbliżające się ferie to doskonały czas na zimowe wieczory z lekturą własną. Uczniów klas IV, V zachęcam do kontaktu z książką Krystyny Drzewieckiej pt. „Banda z Uroczyska”. Tam  mają  domki wypoczynkowe zaprzyjaźnieni rodzice piątki warszawskich  dzieci. Wakacyjny pobyt w Uroczysku to okres  różnorodnych przygód. Warto je poznać.

Szczygielski Marcin- „Arka czasu” – recenzja

Każdy kto przeczyta tę  książkę sięgnie zarówno do wydarzeń historycznych jak i czasu teraźniejszego. Wydarzenia historyczne dotyczą II wojny światowej i okupowanej przez Niemców Warszawy.

Bohater książki ma osiem lat i przyszło mu żyć w Dzielnicy, czyli  w getcie dla Żydów. Niezbyt dobrze rozumie  dlaczego tak się dzieje, bo do tej pory każdy mieszkał gdzie chciał i wyznawał jaką chciał  religię. Teraz widzi mury otaczające Dzielnicę i ciągle czuje głód. Opiekuje się nim dziadek, bo rodzice wyjechali do Afryki i nie zdążyli po nich przyjechać przed wybuchem wojny. Rafał uwielbia czytać książki. Wypożycza je z biblioteki. W czasie jednej z wizyt w bibliotece otrzymuje książkę Wellsa pt. „Wehikuł czasu”. Książka ta sprawia, że czas teraźniejszy miesza mu się z czasem przyszłym.

Lektura tej książki uświadomi czytelnikom jak wyglądała okupacja, życie w getcie oraz jak mogła wyglądać ucieczka z getta.

Książki warte przeczytania!

Marcin Szczygielski-„Czarownica piętro niżej”

Nic w życiu Majki, mieszkanki warszawskiego bloku, nie zapowiada atrakcji wakacyjnych. Po pierwsze nieustannie pada deszcz. Mama całe  dnie spędza w szpitalu przy nowonarodzonej córce, tata pracuje przy laptopie. Decyzja o wyjeździe Mai na wakacje do babci to dla dziewczynki szok. Uważa, że rodzice chcą się  jej pozbyć. Przecież może w domu oglądać  seriale i jeść pizzę. Jednak żadne protesty nie pomagają. Tata odwozi dziewczynkę. Jej  zdaniem  czeka ją nuda i tęsknota. Czy tak będzie?

Przeczytajcie, by z Mają przeżywać niezwykłe przygody.

okładka

„Magiczne święta Małgosi” to zbiór opowiadań, których  autorami są Magda Maciak i Artur Maciak.

Warto ją przeczytać właśnie  teraz, gdy  my i nasze domy przygotowywane są do świąt  Bożego Narodzenia.

Bohaterka tych opowiadań  również  przeżywa ten okres w różnorodny sposób. Najpierw  czuje, że rodzice o niej zapomnieli, później  stara się być dobra dla wszystkich.  Czy jej  się to udaje?

Czy święta Bożego Narodzenia będą  dla Małgosi naprawdę magiczne?

Co ciekawego dzieje się w szkole?:

Zajęcia czytelnicze

Warsztaty czytelnicze wydawnictwa Zakamarki