Przejdź do treści

Wyjazdowa lekcja historii do Muzeum Auschwitz Birkenau

„PAMIĘĆ HOLOCAUSTU I EDUKACJA DLA ŚWIATA”

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.

George Santayana”

W piątek, 13 grudnia (data symboliczna dla historii Polski), odbyła się wyjazdowa lekcja historii dla uczniów klas 7 – 8 do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Głównym celem wyjazdu było poznanie zjawiska Holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce oraz oddanie czci i pamięci wszystkim ofiarom tej największej w dziejach ludzkości zbrodni. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsca, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i eksterminacji narodu żydowskiego oraz innych narodowości uznanych przez nazistów za niegodnych życia.

Po przejściu przez bramę z niemieckim napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie, pod opieką przewodników, rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Odwiedzane miejsca i eksponaty muzealne wywarły ogromne wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Zwiedzanie uwrażliwiło uczniów na los innych oraz skłoniło ich do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości jak wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja i miłość.