Przejdź do treści

GRANIE W POMAGANIE – WOLONTARIAT NA MEDAL

We wrześniu 2022 roku obecni ósmoklasiści zaczęli pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu.

Przez trzy lata rozwijali postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby środowiska szkolnego i lokalnego, podejmowali działania na rzecz potrzebujących pomocy, rozwijali swoje pasje i zainteresowania, uczyli się samorządności, planowania, zespołowych działań i brania odpowiedzialności za wykonywane obowiązki.

W ciągu trzech lat wolontariusze zrealizowali następujące zadania:

  1. Akcja „ Wkręć się w pomaganie ” – zbiórka plastikowych nakrętek w celu wspierania rehabilitacji osób niepełnosprawnych dla sosnowieckiego hospicjum.
  2. Pomoc młodszym kolegom w stołówce szkolnej.
  3. Pełnienie dyżurów uczniowskich na korytarzach.
  4. Akcje dla UNICEF „ Kup prezent bez pudła ” – zakup szczepionek przeciw gruźlicy, mikroelementów w proszku, past terapeutycznych, saszetek ORS, tabletek paracetamolu, taśm do mierzenia ramienia, plecaków, piłek, monitora oddechu.
  5. Akcje dla Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła  – zbiórki papierowych ręczników, chusteczek higienicznych, mydeł w płynie, płynów do naczyń, folii aluminiowych, żywności.
  6. Uczniowie wzięli udział w akcjach Sprzątania Świata.
  7. Zorganizowano akcje „Tornister pełen uśmiechu” – zbiórki zeszytów, linijek, długopisów, ołówków, kredek, farb, bloków, papierów kolorowych dla potrzebujących uczniów.
  8. Zbiórki karmy i kocy dla zwierząt z sosnowieckiego schroniska.
  9. Udział w kampanii społecznej Fundacji Dbam o Mój Zasięg „ Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj”.
  10. Udział w akcjach „Znicz, pamiętam …”. Zapalenie zniczy na grobach osób zasłużonych  dla  miasta, regionu, kraju.
  11. Udział w kampaniach charytatywnych „Świąteczne kartki dobroczynne” na leczenie chorych, niepełnosprawnych Podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda.
  12. Zbiórki herbat dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Sosnowcu.
  13. Akcje charytatywne dla Fundacji TVN Nie jesteś sam na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci
    i Młodzieży.
  14. Akcje wspierające Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
  15. Udział w charytatywnych konkursach „Ile waży św. Mikołaj?” na wsparcie funduszu na stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
  16. Udział w ogólnopolskich akcjach „Góra Grosza”.
  1. Zbiórka słodyczy na Metropolitalne Wielkanocne Śniadanie dla Samotnych.
  1. Zorganizowano kiermasze „Daj rzeczom drugą szansę”.
  1. Zbiórka artykułów spożywczych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi.
  • Akcja charytatywna „Mikołajkowa Paczka dla Uczniaczka”.
  • Akcja charytatywna „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.

Podsumowaniem trzyletnich działań było  spotkanie zorganizowane 29 maja 2025 roku,               w którym uczestniczyli uczniowie klas piątych, szóstej i siódmych. Podczas spotkania wolontariusze zaprezentowali przedstawienie „Diabeł i anioł”, odbyły się również prelekcje zaproszonych gości, którzy pracują jako wolontariusze – p. Barbary Piaseckiej – hospicjum,

p. Pauliny Hamerlak – ZHP, p. Marcina Materki– Stowarzyszenie Świadomi Pierwszej Pomocy.

Dyrektor Szkoły, pani Agnieszka Kokot podziękowała prelegentom, wolontariuszom i całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy.

Na 29 maja był zaplanowany XVII Marsz Nadziei w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei” organizowany przez Hospicjum Sosnowieckie. Marsz został odwołany ze względu na warunki pogodowe, ale nasi wolontariusze w geście solidarności, wsparcia i wspólnego manifestowania nadziei pojawili się na starcie marszu.

Uczniowie – wolontariusze nauczyli się niesienia bezinteresownej pomocy na co dzień. Wykonanie poszczególnych zadań wniosło w ich życie wiele radości i przyczyniło się                 do osobistej satysfakcji. Praca w Szkolnym Klubie Wolontariatu nauczyła ich radzenia sobie   w trudnych sytuacjach, podejmowania decyzji, rozpoznawania wartości, empatii i wrażliwości na potrzeby i przeżycia innych, akceptacji i tolerancji. Uczniowie zdobyli doświadczenie         we  współpracy w zespołach zadaniowych, nauczyli się planować i organizować działania, czynnie reagować na potrzeby środowiska szkolnego i pozaszkolnego. Należy podkreślić,         że wolontariusze byli bardzo aktywni, chętnie włączali się w różne działania, sami podejmowali niektóre inicjatywy, wykonali zadania dodatkowe, które nie były zamierzone w planach pracy Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Wolontariusze, którzy kończą naukę w naszej szkole, otrzymają dodatkowe punkty                       na świadectwie za wzorowe wywiązanie się z powierzonych im zadań.

Podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy włączyli się w prowadzone przez Szkolny Klub Wolontariatu działania. Mamy świadomość, że bez wsparcia uczniów i ich rodziców wielu z tych akcji nie udałoby się przeprowadzić. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu: Wioletta Sosińska