Przejdź do treści

Biblioteka

mgr Agnieszka Mirek 

a.mirek@sp18sosnowiec.pl

Warto przeczytać!

Wszystkim dzieciom małym i dużym oraz dorosłym polecam serię książek Rafała Kosika. Bohaterami tych książek są dzieci, ich rodzice, zwierzęta domowe, sąsiedzi, koledzy ze szkoły i wszelkie problemy z jakimi muszą się borykać. Nastolatkom polecam książki, których bohaterami są Felix, Net i Nika, a młodszym książki o Amelii i Kubie oraz ich rodzinach, mieszkańcach Zamku.

                                                   Biblioteka szkolna czynna

od poniedziałku do piątku

w godzinach 7.30-10.30

Konsultacje dla Rodziców / Uczniów

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Działania 2024/ 2025

Działania 2023/ 2024

Misie w literaturze i filmie
„Dziwny jest niedźwiedzi ród,
że tak bardzo lubi miód”

Tak przedstawia siebie i cały ród niedźwiedzi jeden z bohaterów
literackich, Kubuś Puchatek. Oprócz Kubusia Puchatka
bohaterami spotkania czytelniczego dla uczniów klas I-III byli
także Miś Uszatek, Miś Paddington, Miś Czarny Nosek i
niedźwiadek Wojtek. Spotkanie to zorganizowano z okazji Dnia
Pluszowego Misia wykorzystując teksty literackie i wersje
filmowe.


Imprezę przygotowały : mgr A.Mirek, mgr K. Kwiatkowska.


 Podsumowanie projektów inkluzyjnych -Bliskie spotkania z literaturą

Dnia 31 maja trzecioklasiści uczestniczyli w imprezie czytelniczej wchodzącej w skład projektu inkluzyjnego Bliskie spotkania z literaturą. Tematyka spotkania związana była z przedstawieniem różnego rodzaju utworów literackich od wierszy takich poetów jak Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Julian Tuwim po bajki Ignacego Krasickiego, patrona naszej szkoły. Utwory te były recytowane lub inscenizowane. Inscenizacja dotyczyła również fragmentu ballady A. Mickiewicza pt. Pani Twardowska. Wykonali ją uczniowie klasy czwartej. Twardowskiego jako bohatera literackiego przedstawiono również według tekstu Agnieszki Frączek. Bohater ten  wiązał się z jedną z przygód Koziołka Matołka, którego to właśnie pan Twardowski uratował przed ogromnym ptakiem i gościł na księżycu.

I właśnie „Przygody Koziołka Matołka” były tematem konkursu, który został podsumowany podczas naszej imprezy czytelniczej .Jego laureatom z klas 1-3 Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy i nagrody książkowe.

Zostali nimi:

I Emil Kocot z kl. 1 a

I Maksym Urgacz z kl. 2 b

II Franciszek Bąk z kl. 1 a

III Remigiusz Daniec z kl. 3 a

Wyróżnienie

Aleksandra Szostek z kl. 2 a

Uzupełnieniem imprezy była prezentacja multimedialna ilustrująca wydarzenia czytelnicze, apele prowadzone w ciągu całego roku szkolnego. Znajdowała się tam m.in. inscenizacja „Awantury o Basię”, którą trzecioklasiści mogli obejrzeć podczas obecnego spotkania. Uczniowie mogli też wziąć udział w różnego rodzaju rozrywkach umysłowych opartych na znajomości literatury.

No i nie mogło zabraknąć także ruchu czyli modnego obecnie tańca „Belgijka”. Impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów oraz zaangażowaniem wykonawców – uczniów naszej szkoły i sąsiadującej z nami SP nr 20 .



Warsztaty czytelnicze Wydawnictwa Zakamarki

Dnia 6 marca 2023r. trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach czytelniczych pt.”Tsatsiki i wojna oliwkowa”. Jest to kolejna pozycja poświęcona bohaterowi o nieco dziwnym imieniu Tsatsiki.

Kim jest  Tsatsiki?

Poznajemy go  jako ucznia szwedzkiej szkoły, który żyje razem z Mamuśką . W pewnym  okresie dowiaduje się, że jego ojciec to grecki poławiacz ośmiornic żyjący na jednej z greckich wysp. Wtedy mama zgadza się, by jej  syn pojechał na wyspę ojca. Tam poznaje drugą babcię, która jest właścicielką tawerny. Oprócz tego rodzina jest właścicielem gaju oliwnego. Tsatsiki poczuł się  właśnie tym właścicielem, mimo że ojciec chce pozbyć się  gaju i wynieść do Aten. Dlatego Tsatsiki rozpoczyna wojnę oliwkową.

Możemy ją rozumieć dwustronnie jako rzucanie w siebie oliwkami z przyjaciółką, która również pochodziła z mieszanej rodziny i zwiedziła cały świat. Alwa zaczyna zazdrościć Tsatsikiemu własnego miejsca na ziemi i tym samym doprowadza do prawdziwej wojny oliwkowej Tsatsiego z tatą. Wspólnie z mieszkańcami niewielkiej wysepki uniemożliwiają  ojcu sprzedaż hotelu i gaju  oliwnego.

W czasie warsztatów uczniowie poznają nie tylko  jak wygląda gaj oliwny, ale również informacje o położeniu Grecji, o morzach otaczających wysepki, fladze i walce z bogaczami, którzy  chcą zawładnąć małymi wysepkami greckimi dla celów turystycznych.


Bliskie spotkanie z poezją i prozą dla dzieci


Drodzy Uczniowie!
Poniżej znajdują się regulaminy konkursów, które są planowane w pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023

Konkurs Najmilsi – Konkurs regulamin Najmilsi

Konkurs recytatorski – Konopnicka konkurs 18 KONKURS RECYTATORSKI


Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Przedszkolaki z Przedszkola nr 50 w Sosnowcu –grupa „Kotki” uczestniczyła w zajęciach biblioteczno- czytelniczych  poświęconych zasadom korzystania z biblioteki oraz przygotowaniem się zwierząt  i ptaków do zimy, a także opieką  jaką dzieci  mogą  otoczyć skrzydlatych lub futrzastych przyjaciół w czasie  mrozu i śniegu. Zajęcia te przeprowadzono w oparciu o wiersz pt. „Idzie zima chudy nie przetrzyma”


Spotkanie z literaturą 

Dnia 15 listopada 2022r. odbył się apel poświęcony jednej z powieści Jeżycjady pt. Imieniny

Fragment przedstawiający sondę uliczną przeprowadzoną przez dwie bohaterki-Laurę i Różę przybliżył problem znajomości wyrażeń i zwrotów łacińskich popularnych w naszym języku. Zagadnienie to zostało opracowane przez uczennice ósmych klas SP nr 20  i gościnnie przedstawione w naszej szkole.

Na to spotkanie czytelnicze w ramach współpracy ze Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą i realizacji projektu inkluzyjnego zaprosiliśmy również  grupę uczniów z ZSS nr 4 w Sosnowcu. Nasze uczennice zaprezentowały im fragment  Koziołka Matołka. Po krótkiej lekturze  dzieci ilustrowały postaci  lub zdarzenia.


Warsztaty czytelnicze 

Dnia 3 i 4 listopada 2022r. odbyły się warsztaty czytelnicze prowadzone przez animatorów wydawnictwa Zakamarki.

Pierwszoklasistom przedstawiono bohaterów książek szwedzkich autorów Lagercrantz Rose, Eriksson Eva. Jedna bohaterka to Dunia, drugi bohater to Mattis. Obydwoje zaczynają naukę w pierwszej klasie. Nauka to jedna sprawa, a druga sprawa to szukanie przyjaźni. Dunia nie zna nikogo w swojej klasie, przez pierwszy dzień jest sama, bo wszyscy już się znają z przedszkola. Ona nie zna nikogo, bo to jest jej nowa szkoła. Marzy o tym, by mieć przyjaciółkę, bo to ważna rzecz, człowiek czuje się szczęśliwy. Okazało się , że w czasie przerwy Dunia zauważa dziewczynkę, która równie stoi samotna i rozgląda się wokół. Dunia ma szansę zaprzyjaźnić się z nią. Od kontaktów z Fridą Dunia czuje się w szkole bardzo dobrze.

Oprócz Fridy dobrym kolegą Duni staje się Mattis.

Właśnie przyjaźń, koleżeństwo, stosunki w klasie, zły kolega, których wszystkich bije albo wszystkimi rządzi to problemy, z którymi stykają się dzieci.

Takie problemy mają wszyscy, którzy rozpoczynają naukę w szkole. W opowieściach o Duni i Mattisie czytelnicy mogą znaleźć receptę, jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach życia klasowego.

Natomiast uczniowie z klasy drugiej i trzeciej zetknęli się z innym bohaterem literackim, czyli „Piaskowym Wilkiem” Asy Lind. Poznała go Karusia, dziewczynka mieszkająca z rodzicami blisko plaży.

Animatorzy w swoich warsztatach zmienili stereotypowe spojrzenie na wilka. Baśniowy wilk znany był jako ten, który pożarł babcię i Czerwonego Kapturka. Natomiast Piaskowy Wilk wpływa na rozwój bohaterki, na jej spojrzenie na świat. Dzięki nim Karusia przestaje być rozkapryszoną dziewczynką, która żąda, by tata poświęcał jej cały czas, rozwija jej wyobraźnię, uczy się układać różnorodne historie. Może spędzać na plaży cały dzień i już nigdy nie czuje się samotna.

W warsztatach pojawiły się propozycje innych książek związanych z Karusią i Piaskowym Wilkiem oraz Dunią.

Książki szwedzkich autorów zwracają uwagę na takie same problemy jakie mogą mieć polskie dzieci. Też mogą mieć kłopoty w klasie z chuliganami i mogą się nauczyć rozwiązywać swoje problemy.


Rok Marii Konopnickiej

Rok 2022 jest w naszym kraju Rokiem Marii Konopnickiej, ustanowił go Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto zatem przypomnieć tym, którzy o niej i jej utworach niewiele słyszeli, że poetka ta tworzyła  w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.

Wśród jej utworów większość adresowana  była do dzieci. Dzieci również  są bohaterami tychże wierszy. Na pewno większość uczniów zna „Stefka Burczymuchę” czy „ Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

Warto jednak sięgnąć do takich  tomików jak: „A czy wiesz, dziecino miła” , „Co słonko widziało” czy „Jadą, jadą dzieci drogą” i wiele innych.

Pierwsza z tych książek pokazuje ważne  wydarzenia w jakich uczestniczyli Polacy, czyli Konstytucję 3 Maja, rozbiory Polski i inne ważne wydarzenia jak powstania.

Z kolei w tomikach pt. „Co słonko widziało” oraz „Jadą, jadą dzieci drogą” znajdziemy różnorodne wiersze, z których poznamy świat przyrody i świat dziecięcy. Właściwie  niewiele różni się on od naszego świata.

Sięgnijcie  zatem do utworów poetki, która zasłużyła sobie na tyle, że społeczeństwo polskie uhonorowało ją dworkiem w Żarnowcu.


Spotkanie z dziecięcymi bohaterami książek Krystyny Drzewieckiej.

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej


Książki warte przeczytania!

Zbliżające się ferie to doskonały czas na zimowe wieczory z lekturą własną. Uczniów klas IV, V zachęcam do kontaktu z książką Krystyny Drzewieckiej pt. „Banda z Uroczyska”. Tam  mają  domki wypoczynkowe zaprzyjaźnieni rodzice piątki warszawskich  dzieci. Wakacyjny pobyt w Uroczysku to okres  różnorodnych przygód. Warto je poznać.


 

Szczygielski Marcin- „Arka czasu” – recenzja 

Każdy kto przeczyta tę  książkę sięgnie zarówno do wydarzeń historycznych jak i czasu teraźniejszego. Wydarzenia historyczne dotyczą II wojny światowej i okupowanej przez Niemców Warszawy.

        Bohater książki ma osiem lat i przyszło mu żyć w Dzielnicy, czyli  w getcie dla Żydów. Niezbyt dobrze rozumie  dlaczego tak się dzieje, bo do tej pory każdy mieszkał gdzie chciał i wyznawał jaką chciał  religię. Teraz widzi mury otaczające Dzielnicę i ciągle czuje głód. Opiekuje się nim dziadek, bo rodzice wyjechali do Afryki i nie zdążyli po nich przyjechać przed wybuchem wojny. Rafał uwielbia czytać książki. Wypożycza je z biblioteki. W czasie jednej z wizyt w bibliotece otrzymuje książkę Wellsa pt. „Wehikuł czasu”. Książka ta sprawia, że czas teraźniejszy miesza mu się z czasem przyszłym.

Lektura tej książki uświadomi czytelnikom jak wyglądała okupacja, życie w getcie oraz jak mogła wyglądać ucieczka z getta.


Książki warte przeczytania!

Marcin Szczygielski-„Czarownica piętro niżej”

Nic w życiu Majki, mieszkanki warszawskiego bloku, nie zapowiada atrakcji wakacyjnych. Po pierwsze nieustannie pada deszcz. Mama całe  dnie spędza w szpitalu przy nowonarodzonej córce, tata pracuje przy laptopie. Decyzja o wyjeździe Mai na wakacje do babci to dla dziewczynki szok. Uważa, że rodzice chcą się  jej pozbyć. Przecież może w domu oglądać  seriale i jeść pizzę. Jednak żadne protesty nie pomagają. Tata odwozi dziewczynkę. Jej  zdaniem  czeka ją nuda i tęsknota. Czy tak będzie?

Przeczytajcie, by z Mają przeżywać niezwykłe przygody.


okładka

       „Magiczne święta Małgosi” to zbiór opowiadań, których  autorami są Magda Maciak i Artur Maciak.

Warto ją przeczytać właśnie  teraz, gdy  my i nasze domy przygotowywane są do świąt  Bożego Narodzenia.

            Bohaterka tych opowiadań  również  przeżywa ten okres w różnorodny sposób. Najpierw  czuje, że rodzice o niej zapomnieli, później  stara się być dobra dla wszystkich.  Czy jej  się to udaje?

            Czy święta Bożego Narodzenia będą  dla Małgosi naprawdę magiczne?


 

Co ciekawego dzieje się w szkole?: 

Pasowanie na czytelnika

Zajęcia czytelnicze