Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Szczególnie we Wszystkich Świętych i Zaduszki odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, polegli w obronie ojczyzny. Pamiętamy o samotnych żołnierskich grobach i miejscach czci bohaterów.
W tym szczególnym czasie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Sosnowcu włączyli się
w akcję MEN „Szkoła pamięta”. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań.
Uczniowie klasy pierwszej uczyli się „Mazurka Dąbrowskiego”, szczególną uwagę zwracając na postacie historyczne, pojawiające się w hymnie państwowym. Uczniowie porządkowali groby i palili znicze, czcząc w ten sposób pamięć bohaterów, osób ważnych dla historii lokalnej i narodowej.
Uczniowie klas 1 – 8 wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego
i promującej historię Polski XX wieku. Oglądali filmy o Powstaniu Warszawskim, kolorowali symbole Polski Walczącej i lilijki Szarych Szeregów, wysłuchali audiobooka „Zaklęcie na W”, obejrzeli zdjęcia powstańczej Warszawy oraz Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, poznawali historię i losy warszawskich Powstańców, dowiadywali się, w jaki sposób Warszawiacy zdobywali żywność, jak naprawiali barykady, jak wyglądały ich uroczystości rodzinne, jak działały poczta polowa i szpital polowy, jak odbywały się pochówki poległych powstańców, jakie było zaangażowanie dzieci jako małych powstańców, odbyli również wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w projekcie „Osiemnastka dla Niepodległej –
do tych, co kochają Ojczyznę – na pamiątkę i dla zadumy”. Uczniowie przygotowywali dekoracje, kokardy narodowe, serca dla Ojczyzny, niepodległościowe drzewka. Obejrzeli również prezentacje multimedialne poświęcone ważnym postaciom II Rzeczypospolitej.
10 listopada uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie zaśpiewają hymn państwowy w ramach zapoczątkowanej w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu” oraz wezmą udział w uroczystej akademii z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Udział w akcji pokazał, że młodzi ludzie pielęgnują pamięć o bohaterach naszej wolności, zachowują pamięć o przodkach, co jest nie tylko wyrazem szacunku wobec zmarłych, ale również umacnianiem naszej tożsamości narodowej.