Przejdź do treści

DAR KSIĘŻNEJ KINGI, CZYLI WYCIECZKA DO KOPALI SOLI W BOCHNI

19 października uczniowie klas III i IV a zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Bochni podróżując przez jej najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska. W labiryncie solnych korytarzy, czekało wiele niespodzianek: unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz spotkanie z Księżną. Kingą, której niezwykły dar dał początek wspaniałej historii wielu pokoleń górniczej pracy.

Niesamowitą atrakcją dla uczniów był zjazd do kopalni szybem Cambi i podróż podziemną kolejką, a także Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników.

Wiedzę zdobytą podczas spotkania z Księżną Kingą uczniowie mieli okazję sprawdzić rozwiązując krzyżówkę i quiz skojarzeniowy- magia soli.

Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym spędzeniem czasu, przy frytkach i innych smakołykach, w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. Chłopcy w wolnym czasie rozegrali mecz piłki nożnej.

Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody.