Oj, działo się w poniedziałek! Społeczność szkolna tego dnia zapełniła aulę, aby ŚWIĘTOWAĆ!
Po pierwsze… Dzień Języka Ojczystego
Podczas tej uroczystości uczniowie poznali najważniejsze fakty z historii języka polskiego, m.in. rolę Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego w rozwoju literatury polskiej. Zwrócono także uwagę na prawidłową wymowę i pisownię wyrazów, które sprawiają kłopoty typu: szłem/ szedłem, włanczam/ włączam. Oprócz tekstów poświęconych historii języka uczniowie poznali wybrane związki frazeologiczne oraz słowniki, z których mogą korzystać w bibliotece, na lekcjach języka polskiego w celu wzbogacenia własnego słownictwa, poprawy właściwej wymowy i znaczenia niektórych wyrazów. Laureatka eliminacji miejskich konkursu recytatorskiego pt. „Magia żywego słowa” –Maja Januś, zaprezentowała wiersz, którego recytacja przyniosła jej sukces.
Na zakończenie części językowej uświadomiono uczestnikom spotkania, że w naszej szkole uczą się uczniowie, których językiem ojczystym jest język ukraiński. Mogliśmy wysłuchać wierszy w tym języku oraz ich tłumaczeń na język polski.
Po drugie…
Przygotowania do świąt za sprawą historii wielkanocnego jajka. Uczniowie dowiedzieli się o tradycjach związanych z Wielkanocą, m.in. została im przybliżona legenda chrześcijańska, która mówi, że Maria Magdalena zakupiła jajka na posiłek dla Apostołów, które po cudzie zmartwychwstania zmieniły kolor na czerwony – dlatego kiedyś jajka wielkanocne zdobiono właśnie na ten kolor.
Oczekiwany śmigus – dyngus ma także znaczenie symboliczne związane z wodą, mającą moc tworzenia, odradzania, uzdrawiania. A potrawy wielkanocne również kryją swoją symbolikę, np. babka wielkanocna –symbolizuje dostatek i mnożenie dobra, sól – symbolizuje prawdę i strzeże dom przed złem, baranek wielkanocny – zwycięstwo życia nad śmiercią…. Radosny śpiew „Hosanna”, wyrażający radość oraz piosenka „Oto są baranki młode” wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
Po trzecie…
Zajączka – w postaci przedstawienia Uczniowie klasy 4b wcielili się w bohaterów „Legendy o warszawskim Bazyliszku”. Piękne kostiumy i doborowa gra aktorska wzbudziły zachwyt publiczności szkolnej, która miała możliwość przenieść się chociaż na chwilę w legendarne czasy, kiedy żył i strzegł warszawskich skarbów potwór o budzącym lęk spojrzeniu.
Nie zabrakło oczywiście świątecznych życzeń przekazanych przez Panią Dyrektor dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Świąt pełnych radości, wiary i nadziei życzyli sobie także uczniowie podczas klasowych śniadań wielkanocnych, które odbyły się też tego dnia. Są takie święta raz w roku, co budzą życie, budzą czas refleksji. Wszystko rozkwita w słońcu, blasku i w sercach naszych radość trwa. Idzie wiosna a wraz z nią zbliża się Wielkanoc…