Przejdź do treści

Poniedziałek 25.03.2024 r. – Dzień świąteczny

Oj, działo się w poniedziałek! Społeczność szkolna tego dnia zapełniła aulę, aby ŚWIĘTOWAĆ!

Podczas tej uroczystości uczniowie poznali najważniejsze fakty z historii języka polskiego, m.in. rolę Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego w rozwoju literatury polskiej. Zwrócono także uwagę na prawidłową wymowę i pisownię wyrazów, które sprawiają kłopoty typu: szłem/ szedłem, włanczam/ włączam. Oprócz tekstów poświęconych historii języka uczniowie poznali wybrane związki frazeologiczne oraz słowniki, z których mogą korzystać w bibliotece, na lekcjach języka polskiego w celu wzbogacenia własnego słownictwa, poprawy właściwej wymowy i znaczenia niektórych wyrazów. Laureatka eliminacji miejskich konkursu recytatorskiego pt. „Magia żywego słowa” –Maja Januś, zaprezentowała wiersz, którego recytacja przyniosła jej sukces.

Na zakończenie części językowej uświadomiono uczestnikom spotkania, że w naszej szkole uczą się uczniowie, których językiem ojczystym jest język ukraiński. Mogliśmy wysłuchać wierszy w tym języku oraz ich tłumaczeń na język polski.

Oczekiwany śmigus – dyngus ma także znaczenie symboliczne związane z wodą, mającą moc tworzenia, odradzania, uzdrawiania. A potrawy wielkanocne również kryją swoją symbolikę, np. babka wielkanocna –symbolizuje dostatek i mnożenie dobra, sól – symbolizuje prawdę i strzeże dom przed złem, baranek wielkanocny – zwycięstwo życia nad śmiercią…. Radosny śpiew „Hosanna”, wyrażający radość oraz piosenka „Oto są baranki młode” wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

Nie zabrakło oczywiście świątecznych życzeń przekazanych przez Panią Dyrektor dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Świąt pełnych radości, wiary i nadziei życzyli sobie także uczniowie podczas klasowych śniadań wielkanocnych, które odbyły się też tego dnia. Są takie święta raz w roku, co budzą życie, budzą czas refleksji. Wszystko rozkwita w słońcu, blasku i w sercach naszych radość trwa. Idzie wiosna🌸 a wraz z nią zbliża się Wielkanoc…🐣