Przejdź do treści

Święta Majowe – Pamiętamy!

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski – w pierwszych trzech dniach obchodzone są aż trzy ważne święta narodowe:

1 maja- Święto Pracy

Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzony jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce został ustanowiony świętem państwowym w roku 1950. Upamiętnia osiągnięcia ludzi pracujących.

1 maja to również rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku mija od tego wydarzenia 20 lat.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione dopiero w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

3 maja- rocznica uchwalenia Konstytucji

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej i otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. W piątek, 26. kwietnia, społeczność szkolna uczciła te wyjątkowe dla każdego Polaka święta, uczestnicząc w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy 6b i 7a.

W postawie na baczność został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski. Symbole narodowe – jak flaga biało-czerwona, godło Polski z białym orłem w koronie na czerwonej tarczy, to symbole podkreślające charakter, niezależność i dumę wszystkich Polaków.