Przejdź do treści

„Szkoła pamięta”

Już po raz kolejny społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności oraz upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań.

Uczniowie klasy pierwszej uczyli się „Mazurka Dąbrowskiego”, szczególną uwagę zwracając na postacie historyczne, pojawiające się w hymnie państwowym.

Najmłodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne nawiązujące do tradycji świąt zadusznych.

Uczniowie palili znicze na grobach bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Polski i innych ważnych postaci dla polskiej historii.

Uczniowie klas 1 – 8 wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego i promującej historię Polski XX wieku.

Uczniowie wykonywali laurki dla Powstańców, kolorowali rysowanki, wykonywali plakaty i biogramy Powstańców Warszawskich, słuchali Koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Uczniowie oglądali filmy i zdjęcia powstańczej Warszawy, odbyli również wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rozmawiali o tym, czym jest dla nich bohaterstwo kiedyś i dziś, poznawali historię i losy warszawskich Powstańców, dowiadywali się, w jaki sposób Warszawiacy zdobywali żywność, jak naprawiali barykady, jak wyglądały ich uroczystości rodzinne, jak działały poczta polowa i szpital polowy, jak odbywały się pochówki poległych powstańców, jakie było zaangażowanie dzieci jako małych powstańców.

Uczniowie klas 4 – 8 wspólnie z 89. Sosnowiecką Drużyną Wielopoziomową „Bieszczadzkie Anioły” wzięli udział w Ognisku Patriotycznym, wspominając wielkich Polaków i śpiewając pieśni patriotyczne, które nawoływały do walki, były zapisem losów Polaków na przestrzeni wieków i stanowiły istotną część dziedzictwa kulturalnego narodu.

10 listopada uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie zaśpiewają hymn państwowy oraz wezmą udział w uroczystej akademii z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Udział w akcji pokazał, że młodzi ludzie pielęgnują pamięć o bohaterach naszej wolności, zachowują pamięć o przodkach, co jest nie tylko wyrazem szacunku wobec zmarłych, ale również umacnianiem naszej tożsamości narodowej.