Wspomnień czar…

Wspomnień czar…🪄 25 marca uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się w magiczne miejsce pełne historii, tradycji, rękodzieła i ekologii – do Osikowej Doliny.

Osikowa Dolina w Koziegłowach od zawsze była częścią Jury, niezwykłą i odmienną. Jej mieszkańcy od XIX wieku wykorzystywali naturalne zasoby osikowego drewna, a z jego niedoskonałości i miękkości uczynili sztukę. Siłą męskich rąk powstawało łyko, z którego kobiece dłonie wyczarowywały piękne kwiaty, kapelusze, maty, zabawki i dekoracje. Wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których zobaczyli jak powstają osikowe wiórki i spróbowali swoich sił przy tradycyjnym heblu pod okiem instruktorów. Poczuli zapach i dotyk świeżo struganego drewna. Na zakończenie mieli również okazję wykonać własnoręcznie ozdoby z osikowych wiórek, które zapewne zdobiły ich wielkanocne stoły.