Przejdź do treści

Wycieczka do Oświęcimia

10 czerwca 2022  uczniowie klas ósmych odwiedzili szczególne miejsce –  Muzeum Auschwitz- Birkenau. Uczniowie poznali historię powstania i cel założenia niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu i Brzezince.  Młodzież w  ciszy i skupieniu wysłuchała informacji o funkcjonowaniu nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Miejsce oraz  pogoda nastrajały do zadumy nad strasznym losem  i cierpieniem około 1,5 mln więźniów. ok. Wizyta była dla wszystkich uczestników wyjazdu unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, niecodzienną lekcją historii oraz okazją do uświadomienia sobie niszczącej siły totalitaryzmu.