Przejdź do treści

Wycieczka do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

27 września 2022 roku, na zaproszenie Pana Posła Mateusza Bochenka, wraz z uczniami SP 39 i ZSS 4 odwiedziliśmy siedzibę Sejmu RP w Warszawie.

Spacer po stolicy rozpoczęliśmy od Pałacu Kultury i Nauki, a następnie udaliśmy się przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z 83. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej. Przy pomniku wysłuchaliśmy hymnu państwowego oraz listu prezydenta Andrzeja Dudy, który odczytał Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Paweł Szrot.

Po uroczystości udaliśmy się na obiad do restauracji sejmowej.

Po obiedzie wraz z panią przewodnik obejrzeliśmy wystawę informującą o historii władzy ustawodawczej, a następnie przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce – Sali Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Na miejscu wysłuchaliśmy krótkiego wykładu naszej przewodniczki oraz Pana Posła Mateusza Bochenka i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Po wyjściu z Sali Posiedzeń udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone parlamentarzystom II Rzeczypospolitej, którzy oddali życie za Polskę w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Wizyta W Sejmie RP była dla nas bardzo ważnym doświadczeniem.

W imieniu całej społeczności szkolnej chcieliśmy raz jeszcze podziękować Panu Posłowi za zaproszenie nas do tego ważnego miejsca.