Przejdź do treści

Wystawa DZIECI ŚWIATA od 26 sierpnia w CH SOSNOWIEC PLAZA

Już jutro w CH Sosnowiec Plaza zostanie zaprezentowana wielkoformatowa i edukacyjna wystawa fotografii «Dzieci Świata» cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

Od 26 sierpnia do 16 września 2023, sosnowieckie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata w przestrzeni CH Sosnowiec Plaza. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna. Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny « Mój przyjaciel z dalekiego świata » dla dzieci w wieku od lat 6 do 12, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 im. Ignacego Krasickiego w Sosnowcu.

«Dzieci Świata» to kolejna wystawa po «Uśmiechu Świata» przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie «Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej»: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami.”

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie impulsem do niesienia Im pomocy.

Wystawa fotografii «Dzieci Świata» Elżbiety Dzikowskiej została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca i UNICEF Polska.

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu:  SP18_Regulamin_konkursu_DZIECI_SWIATA